MEMORY WALK – inspiracje do działań

MEMORY WALK to edukacyjna innowacja stworzona i opracowaną imageprzez Dom Anny Frank w Amsterdamie, który jest partnerem Fundacji Dom Pokoju. Idea MEMORY WALK jest realizowana w wielu krajach, a jej celem jest zachęcenie młodzieży do krytycznej refleksji na temat pomników obecnych w ich otoczeniu oraz przykładów utrwalania pamięci historycznej. To skłania zarówno do zastanowienia się nad historią i losem społeczności, jak również nad tematem praw człowieka czy ludzkiej godności i wolności.
Od września w Szkole Podstawowej i Gimnazjum PRIMUS we Wrocławiu uczniowie oraz nauczyciele zaangażowani są w realizację projektu Fundacji Dom Pokoju STO LAT DLA POKOJU W EUROPIE. W ramach projektu, pod czujnym okiem Marty Hożewskiej i Anny Charatonik, uczniowie podejmują rozmaite działania, które mogą stanowić inspirację do pracy z młodzieżą:
  • Uczniowie I klasy gimnazjum stworzyli prezentacje o swoich pradziadkach, a na szczególną uwagę zasługuje film zrobiony przez Olka Króla (I klasa Gimnazjum PRIMUS)

https://www.dropbox.com/s/xayhjscfojcbj9j/2015-12-14%20%C5%9Aladami%20mojego%20przodka.mp4?dl=0

  • memory walk w szkole (2)W ramach realizacji MEMORY WALK we Wrocławiu uczniowie gimnazjum PRIMUS nakręcili również ciekawy reportaż o pomniku Edyty Stein, znajdującym się blisko szkoły.
Premiera filmu i jego prezentacja odbyła się w szkole oraz w siedzibie P1220381 (2)Fundacji Dom Pokoju, a podczas projekcji okazało się, że babcia jednego z uczniów, Pani Anita Czarniecka-Stefańska, od lat związana jest z Domem Edyty Stein (muzeum i miejscem spotkań poświęconym tej świętej). Pani Anita gościła nawet u siebie w domu autora pomnika! Zaproponowała też, że  oprowadzi klasę po Domu Edyty Stein i opowie o historii patronki Europy. To była niezwykle cenna lekcja!
  • 2016-01-15 11.20.11-1 (2)Wiedząc, że EDUKACJA POKOJU zaczyna się od dobrej komunikacji i radzenia sobie
    z rozwiązywaniem konfliktów, zaprosiliśmy do Szkoły Panią Izabelę Piątek, mamę naszego gimnazjalisty, która przeprowadziła dla nas na ten temat warsztaty. Zajęcia były bardzo inspirujące (nie tylko dla uczniów), a inicjatywa naszego rodzica bezcenna :)

Ania i Marta

MARTA HOŻEWSKA i ANNA CHARATORNIK –
nauczycielki wrocławskiej szkoły PRIMUS, współpracujące z Fundacją Dom Pokoju przy realizacji projektu 100 LAT DLA POKOJU W EUROPIE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s