Rewitalizacja podwórka przy ul. Piotra Skargi

W listopadzie 2016 roku zakończyła się rewitalizacja podwórka przy ul. Piotra Skargi, znajdującego się obok nowego biurowca „Dominikański”. Prace koordynowane były przez Infopunkt Łokietka 5, prowadzony przez Fundację Dom Pokoju oraz firmę SKANSKA, a w tworzenie koncepcji rewitalizacji zaangażowani byli mieszkańcy podwórka. W efekcie powstała przestrzeń użytkowa, spełniająca oczekiwania i odpowiadająca potrzebom mieszkańców.

podworko_skargi_noweoblicze01

Obok głównego efektu – zrewitalizowanego podwórka – równie ważne była aktywizacja lokalnej społeczności, która podjęła się zaaranżowania przestrzeni. Wszystko rozpoczęło się latem 2015 roku, podczas pikniku sąsiedzkiego organizowanego przez Infopunkt Łokietka 5. W trakcie spotkania mieszkańcy rozmawiali na temat swoich potrzeb i oczekiwań odnośnie podwórka przy którym mieszkają. Wtedy też powstał pomysł, aby na ścianach garaży otaczających podwórko  stworzyć murale opisujące historię tego miejsca. Artystyczne zagospodarowanie ścian garażu okazało się początkiem poszukiwań dalszych pomysłów.

podworko_skargi_mural

Wkrótce zorganizowano kolejne warsztaty, w trakcie których mieszkańcy wystąpili w roli ekspertów-architektów, z którymi konsultowano projekt dalszych prac.  Cały proces wymagał czasu, ponieważ znalezienie rozwiązań, które mogłyby zaspokoić potrzeby wszystkich zainteresowanych było trudnym zadaniem. Finalnie na podwórku przy ul. Piotra Skargi znalazła się plenerowa siłownia, mała architektura oraz zieleń. Teraz jest to przestrzeń, z której mieszkańcy mogą aktywnie korzystać, spędzać w niej czas i spotykać się, czego wcześniej nie robili. Dodatkowo podwórko przy ul. Piotra Skargi to przestrzeń łącząca biurowiec „Dominikański” z sąsiednimi budynkami mieszkalnymi.

podworko_skragi_oblicze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s