Mediacje rówieśnicze – podsumowanie programu

Koniec roku to dla wszystkich czas podsumowań. Fundacja Dom Pokoju wraz ze szkołami biorącymi udział w programie Szkoła Pokoju również podsumowuje dotychczasową pracę w zakresie mediacji rówieśniczych i zarządzania konfliktem.

15356576_1196181293783305_5077712415297795413_n

Spotkania podsumowujące to doskonała okazja do porozmawiania z mediatorami rówieśniczymi, którzy w ramach programu podjęli się tej trudnej i wymagającej, ale także niezwykle ważnej roli, jaką jest funkcja mediatora. Mediatorzy rówieśniczy działają w szkole, najczęściej w obrębie swoich klas, pomagając swoim kolegom i koleżankom w rozwiązywaniu ich problemów i konfliktów. Wybierani są przez społeczność klasy, która obdarza ich dużym zaufaniem, powierzając im swoje problemy i konflikty, których nie są w stanie rozwiązać. Podczas szkoleń i warsztatów uczniowie pełniący funkcje mediatorów uczą się mediowania i przygotowują się do pełnienia tej roli, tak aby, przy wsparciu nauczycieli, mogli jak najlepiej wypełniać nowe obowiązki.

img_1243

Podczas spotkań podsumowujących mediatorzy rówieśniczy opowiadają nam o swoich doświadczeniach, dzielą się z nami uwagami i przemyśleniami. To bardzo cenne spotkania, podczas których obie strony mogą uzyskać odpowiedzi na nurtujące je pytania i jeszcze lepiej poznać swoje oczekiwania i problemy.

img_1224

Spotykamy się także z nowo wybranymi mediatorami oraz ich rodzicami, żeby wesprzeć ich działania oraz udzielić wsparcia na początku nowej drogi, jaką jest podjęcie się pracy mediatora. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszystkie uwagi i pytania oraz za zaangażowanie: mediatorów rówieśniczych, ich rodziców i grona pedagogicznego, które wspiera uczniów w działaniach mediacyjnych i pomaga im konstruktywnie rozwiązywać konflikty.

15380725_1196181187116649_5864476815060752724_n

Mamy nadzieję, że udział w programie mediacji rówieśniczych i zarządzania konfliktem będzie dla wszystkich okazją na zdobycie nowych umiejętności, ale także na spojrzenie z innej perspektywy na konflikt i na relacje z ludźmi, którzy nas otaczają.  Liczymy na dalszą dobrą współpracę z szkołami zaangażowanymi w realizowanie programu i zapraszamy wszystkich chętnych, żeby dołączyli do  naszego grona.

Za dotychczasową współpracę dziękujemy wszystkim serdecznie!

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s